Selekcja do drużyny skautowej 1.12.2012

Przygotowania trwały od początku mojej misji. Chłopcy pytali przynajmniej raz na 2 dni kiedy ich zacznę uczyć skautingu. Wyobrażali sobie parady, maszerowanie, wielkie uroczystości. Nie na tym skauting polega.

Przez 2 tygodnie po słówku na dobranoc ogłaszałem o selekcji i rekrutacji do Rover Unit, odpowiednika Drużyny Wędrowników, harcerzy starszych, których wyszkolę na liderów. Nie chcę aby skauting gościł w CALM na czas tylko mojej misji. Chcę trwały i ciągły system wychowawczy metodą skautową. To miejsce potrzebuje tego. Aby to uzyskać potrzebuję liderów.

Oprócz ogłoszeń po wieczornych modlitwach wywiesiłem plakaty. Chłopcy byli zainteresowani. Podpytywali co może ich spotkać na takiej selekcji. W polskich realiach to pierwszy sygnał na to, że nabór zakończy się sukcesem. Ale jesteśmy w Ugandzie…

Sobota, godzina 11 punkt. O tej godzinie wszystko miało się zacząć. Jestem już na miejscu. Boisko od koszykówki wieje bezludnością. Stoję jak idiota, w mundurze harcerskim, dyrygując szykiem, którego nie ma. Mam jednak dystans do tego. Przygotowałem się mentalnie. Mogłem przyjść pół godziny później. Nie byłoby problemu. Muszę jednak dawać przykład. Jako wolontariusz nie mogę zmieniać ich mentalności. Jako drużynowy wręcz przeciwnie. Dlatego jestem punkt 11 i wymagam tego samego od przyszłych liderów, drużynowych.

Pojawiają się w końcu. Dwóch chłopaków spóźniają się 2 godziny. Nic nowego. Inni przyszli, bo zauważyli, że robimy coś ciekawego. Każdy z nich na początek robi 30 pompek i brzuszków.

-Wujku, to za dużo- dyszy Senteza po 20 brzuszkach.

Pokazuje mój pełny brzuch i porównuje z umięśnionymi kaloryferami rekrutów. Robię 2 razy tyle, ile jest wymagane. 60. Nawet się nie spociłem. Uszy jedynie czerwone. Ustaje marudzenie. O to chodziło. Ich ambicje zaczynają ewoluować.

Podczas selekcji jest jeszcze więcej zadań sprawnościowych. Oprócz nich jest test znajomości języka angielskiego w formie karty rekrutacyjnej. Imię, wiek, 3 największe zalety i wady, dlaczego chcesz zostać skautem, co chcesz osiągnąć przez skauting. To podstawowe pytania. Najwięcej wyłożyło się na 3 największych zaletach i wadach. Jestem pewnie pierwszą osobą która ich pyta o to. Trudność sprawia też angielski. Jeżeli nie znają angielskiego, to na darmo będą moje gawędy i nauki. Nie będzie dyskusji ani rozmów. Nie będzie przyszłych liderów.

Selekcję kończy 5 śmiałków. Oto zdjęcie z pierwszej zbiórki.

„Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, wzorowych obywateli, szczególnie pod względem charakteru i zdrowia; zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich, usprawnienie chłopców pod względem moralnym i fizycznym, aby mogli pełnić służbę bliźnim.” - gen. lord Robert Baden-Powell, twórca Skautingu

 

Super! Gratulacje!
Niech Bóg Ci daje siły i wytrwałość!
I keep my fingers crossed ;)
Serdeczności :)

Gratuluje;) Sama jestem drużynową tylko że gromady zuchowej i wiem ile to pracy a co dopiero w innym kraju na poziomie drużyny wędrowniczej;) Podziwiam i życzę powodzenia!:)

Zaczątek już jest, trzymam kciuki za ciąg dalszy. Pozdrowienia dla Drużyny. Wspaniałą wykonujesz pracę. Powodzenia :)

Leave a Reply


6 × = dwadzieścia cztery